Ağrı’da Açılış ve Temel Atma Töreni Coşkusu

05 Aralık 2018 10:03 Ağrı Belediyesi 3385

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun katılımları ile Ağrı Valiliği ve Ağrı Belediyesi tarafından yapılan projelerin açılışı ve temel atma töreni gerçekleşti.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımları ile ilimizde Ağrı Valiliği ve Ağrı Belediyesi tarafından hayata geçirilen projelerin açılışı ve temel atma töreni gerçekleşti.

 Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’yu Havalimanı’nda Valimiz Sayın Süleyman Elban ve diğer protokol üyeleri karşıladı. Karşılamanın ardından Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Sayın Valimiz ile birlikte havalimanı karşısında yapımı devam eden Jeotermal Köprüsünü, Havalimanı güzergahına yapılan peyzaj çalışmalarını, Yeni Belediye Kapalı Garajı’nı, Yeni Şehir Mezarlığını, Tekstilkent Projesi kapsamında Ağrılı kadınlarımızın üretim yaptığı atölyeyi, Tekstilkent Proje alanını ve çevre yolunu Şeker Fabrikası güzergahından Erzurum Bulvarına bağlayan yolda incelemerde bulundu.

 Daha Sonra Bakanımız Sayın Soylu Valiliğimizi ziyaret etti. Şeref Defteri imzaladıktan Valilik Makamına geçen Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Sayın Valimizden ilimizde hayata geçirilen projelerle ilgili brifing aldı.

 Valilik ziyareti ardından Açılış ve Temel Atma tören alanına geçen Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Ağrılılar tarafından coşkuyla karşılandı. Törene İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Valimiz Sayın Süleyman Elban yanı sıra Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Erzurum Bölge Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ,’’ Bizleri her geldiğimizde bağrına basan, bize güç ve şevk veren şu ülkenin çok daha güzel günlerine el uzattığımız, birlikte çok daha mutlu ve huzurlu günler göreceğimiz Ağrılı hemşehrilerim hani kız isterken denir ya biz buraya hayırlı bir iş için geldik diye, işte biz buraya bugün hayırlı birkaç iş için geldik. Hem bu güzel eserlerin açılışı hem temel atma töreni hem de sizinle hasbihal etmek, dertleşmek hem de sizin o güzel yüzlerinizi görmek için geldik ve aranızdayız. Bizi ayrı görmek isteyenlere inat bir aradayız. Sizlerle bir arada olmaktan duyduğum bu büyük memnuniyeti, gururu, onuru ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum’’ dedi.

 Yapımı tamamlanan ve yapımı devam eden projelerin hayırlı olması temennisinde bulunan Bakanımız Sayın Süleyman Soylu “Buraya geldiğimde Ağrı’ya neler yapılmış biraz görmek istedim. Bir taraftan havalimanının hemen karşısında yapılacak Jeotermal tesisleri, oraya onlarca otel yapılacak, yüzlerce yatak bir taraftan istihdam bir taraftan gelir kapısı bir taraftan Ağrı’da diğer ticari faaliyetlerin yanı sıra inşallah kaplıcalarıyla da Jeotermal tesisleriyle birlikte doğunun en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. Onların heyecanını sabah yaşadık. Ardından havalimanından gelirken sağ tarafta yapılan o güzel peyzajları gördük daha da güzel olacağını hissettik. Ardından evler boyanıyorlar, Ağrı’ya girerken her yer tertemiz’’ ifadelerini kullandı.

 ‘’Türkiye’nin en temiz ili Ağrı olacak ‘’

 Şunu söyleyeyim sadece Doğu ve Güneydoğunun değil, Türkiye’nin en temiz ilinin Ağrı olacağını belirten Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ‘’ Tekstilkent’e gittik, ilk önce Bursalara, İstanbullara gittiler. Orada Ağrılı hemşehrilerimizi, tekstille uğraşan hemşehrilerimizi buldular. Dünyanın başka yerlerinde yatırım yapacağınıza gelin memleketinizde yatırım yapın. Size imkan sağlayacağız. İlk önce bir tane spor salonu tahsis ettiler. 150’yi aşkın hanımefendi bu Pazar gününde oturmuş orada çalışıyorlar yüzlerinde mutluluk var. İlk önce 12 bin metrekare kapalı alan bitti. Daha sonra 12 bin metrekare kapalı alan, 20 bin metre kare kapalı alan ve toplamda 55 bin metre kapalı alanda sadece ve sadece insanlarımız orada çalışsınlar, Ağrı üretsin. Bilmenizi istiyorum ki sıkı durun bir yıl daha geçmeyecek 6 bin Ağrılı kadınımız orada tekstil üretecekler. Allah razı olsun bundan daha büyük hizmet olmaz’’ şeklinde konuştu.

 Ağrı’da yapılan Kadın Kültür Merkezleri, Gençlik Kültür Merkezlerine değinen Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ‘’Birbirimizi olan sevgimizle cehaleti de yeneceğiz, yoksulluğu da yeneceğiz ve birlikte yarına daha güçlü bir şekilde gideceğiz. Yetmedi bir taraftan Millet Bahçesi bir taraftan Sarısu Ticaret Merkezi yani hemen sınırın yanında çok güzel bir ticaret merkezi yapıp Ağrı’nın ticaretini çok daha iyi bir hale getiren anlayışı hep birlikte ortaya koyacağız. Gelir seviyemiz artacak zenginliğimiz artacak sınırla olan alışverişimiz artacak. Mezbahane yapılıyor, Hayvan Barınağı yapıldı. Kobi Geliştirme Merkezi yapılıyor. Hünerli Eller Çarşısı yapılıyor kadınlara özel. O kadar güzel hizmetler ortaya konuluyor ve devam ediliyor’’ dedi.

 Belediyenin yaptığı hizmetlerin şehre huzur ve mutluluk getirdiğini dile getiren Bakanımız Sayın Süleyman Soylu şöyle devam etti: “ Eğer bu vatan evlatları Ağrı ilinin tamamında suyu akmayan mahalle bırakmamışsa, eğer şehrin tamamına çöp konteynırı alınmış, günde en az bir kere bazen 6 kere çöp toplanıyorsa eğer bu şehrin ortasında 110 dönüme Millet bahçesi yapmışlarsa, Ağrı Belediyesini teslim aldığımızda 12,6 milyon borcu vardı. Belediyenin bir arabasında 300 haciz vardı. 12,6 milyon borç ödendi. Hacizler kaldırıldı. Ana arterleri söylemiyorum yapılan bulvarları falan değil, onların şimdi etrafları ışıklı pırıl pırıl oldu. Onların haricinde 100 km asfalt döküldü, 121 km içme suyu hattı döşendi. Lütfen kazandıklarımızı geri vermeyelim filmi tekrar başa sarmayalım. “dedi.

  Törende konuşan Valimiz Sayın Süleyman Elban,’’ Geçen yıl ilimizde Ağrı Valisi ve Belediye Başkanı olarak göreve başladıktan sonra bu asil halka elimizden geldiğince hizmet etmeye çalıştık. Özellikle belediyecilikte ürettiğimiz hizmetlerde iki şeyi esas aldık. Birincisi insanımızın temel tüm hizmet eksiğini giderelim istedik. Başta asfalt, su ve kaldırım olmak üzere bu eksikleri gidermek için mücadele ettik. İkincisi de şehre belediyecilik anlamında vizyon getirecek, şehrin kent kimliğini yükseltecek projeler yapalım istedik. Bir tanesi Allah kısmet verirse birazdan açılışını yapacağımız Alt Geçit Projesi. Allah kısmet etti 70 gün gibi kısa bir sürede bitirdik. Ben burada çok değerli fedakar ve asil Ağrı halkına huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Dörtyol kavşağını 70 gün tamamen kapattık. Ama hiçbir vatandaşımız, hiçbir esnafımız bir gün itiraz etmedi. Bize destek verdiler. Allah onlardan razı olsun ve sizlere çok teşekkür ediyorum çok sağ olun’’ dedi.

 ‘’Şehrin Vizyoner Projeleri Olsun İstedik ‘’

 Valimiz Sayın Süleyman Elban konuşmasına şöyle devam etti: ‘’Millet parkı, Yeni Belediye Hizmet Binası, Yeraltı Otoparkı ve Şehir Meydanı gibi şehrin bir kısım vizyoner projeleri olsun . Şehirde insanımızın ihtiyacı ne varsa Mezbahanesinden, Hayvan Barınağına, Cumhuriyet Caddesi düzenlemesinden ve kaldırıma tüm ihtiyaçlarını olabildiğince gidermeye çalıştık. Bu hizmetleri yapmamız da bizlere en büyük destekçi olan Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Ağrı ya geldiğimiz günden beri Sayın Bakanımız her projede bizleri destekledi, bizleri yüreklendirdi ve eksiklerimizi tamamladı. Yaptığımız çalışmaları belli aralıklarla da takip ediyordu. Bugün de yaptığımız bu projelerin genelini görmek, bizlere destek olmak ve sizlerle buluşmak için buraya geldiler. Ben huzurlarınızda kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ve bir büyük teşekkür de hizmet etmekten onur duyduğum, yaptığımız tüm hizmetleri alkışlayan Ağrı halkına yapmak istiyorum’’ ifadelerini kullandı.

 Açılış ve Temel Atma Töreni sonrası Millet Bahçesini ziyaret eden Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, buradan İmam Hatip Ortaokulu’nda KodlAğrı projesi kapsamında kodlama eğitimi alan öğrencilerle bir araya geldi. Kodlama eğitimi alan öğrencilerin sergilediği ürünlerle yakından ilgilenen Bakanımız Sayın Süleyman Soylu öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.  

 Ardından Ak Parti İl Başkanlığı ziyareti sonrası, Yeni Belediye Hizmet Binası, Yeraltı Otoparkı ve Şehir Meydanı alanında incelemelerde bulunan Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, yenilenen Cumhuriyet Caddesi’nde esnaflarımızı ziyaret ederek, vatandaşlarımız ile hasbihal etti.

 Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Ziyaretleri ve incelemeleri sonrası ilimizden hava yolu ile ayrıldı.   

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.