Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ağrı’da

06 Kasım 2019 22:53 Ağrı Belediyesi 5427

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere geldiği Ağrı'da bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katılarak Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’dan brifing aldı.

Ahmed-i Hani Havalimanında Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın yanı sıra Ağrı Valisi Süleyman Elban, il protokolü ve vatandaşlar tarafından karşılanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a Ağrı ziyaretinde İl Bank Genel Müdürü Yusuf Büyük, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, çeşitli bakan yardımcıları ve genel müdür yardımcıları eşlik etti.

Bakan Kurum, beraberindeki heyet ile birlikle 100.Yıl Mahallesi kentsel dönüşüm alanı ve Murat Nehri, ıslah çalışmaları süren Taşlıçay Deresini inceleyerek Belediye Başkanı Savcı Sayan’dan bilgi aldı. İncelemelerin ardından Millet Bahçesinde gezinti yapan Kurum, ardından Fırat Mahallesi'ndeki TOKİ 2.etap alanını ziyaret etti. Kent meydanı inşaat alanı, diş hastanesi inşaat alanını, Ağrı belediyesi tarafından şehirde tarım ve hayvancılığı geliştirmek adına hayata geçirilecek proje kapsamında Baloluk köyünde modern ahırların yapılacağı ahırlar bölgesinde proje hakkında Belediye Başkanı Savcı Sayan ile istişarelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Savcı Sayan’ın her zaman yanında olduklarını belirterek, vaad ettiği projeleri gerçekleştirmek için çalışacaklarını söyledi.

Bakan Kurum “Murat Nehri’nin geçtiği, 100. Yıl, Fevziçakmak, Küpkıran, Bulut, Murat, Kurtuluş, Alpaslan ve Fırat mahallelerini kapsayan 358 bin m2’lik alanda, içerisinde yürüyüş ve bisiklet yollarının, dinlenme alanlarının bulunduğu bir millet vadisi projesini Ağrı’ya kazandıracağız. TOKİ Başkanlığımız eliyle gerçekleştireceğimiz projenin temelini Mart 2020’de atıyoruz.

İçerisinde millet bahçesi olan Taşlıçay Deresi Islah Projesini de yapacağımız bu millet vadisine bağlayarak bir yeşil koridor oluşturacağız. Taşlıçay millet bahçesinin içerisindeki çocuk evi projesinin tamamlanması içinde İlbank Genel müdürlüğümüz aracılığıyla belediyemize 2 milyon lira hibe vereceğiz.

Ahırlar Bölgesi Yapılacak Şehirleşme Başlayacak

Şehrin içinde görüntü ve koku kirliliğine sebep olan 1301 adet ahırı, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde Baloluk Köyü’ndeki 1241 dönümlük araziye kuracağımız tesise taşıyarak hem şehrimizin önemli bir sorununu çözüme kavuşturacak hem de şehre istihdam sağlayacağız. Mart 2020’de temelini atacağımız projeyi en kısa sürede tamamlayacağız.

Yeni Sezonda 100.Yıl Mahallesi Ele Alınacak

3 Bin bağımsız bölümün yer aldığı 20 bine yakın vatandaşımızın yaşadığı 100.Yıl mahallesindeki imar problemini çözeceğimizin sosyal donatı ve yolların yapılacağının sözünü vermiştik. Çalışmalarımızın bir kısmını tamamladık. Millet Vadisi Projemiz ile Bölgenin sosyal donatı ihtiyacını gidermiş olacağız.

İmar Planı Onaylanacak Yeni Bulvarlar Oluşturulacak

Yıl sonuna kadar da imar planını onaylayarak belediyemize 25 metrelik ana arter yolları açabilmesi adına ilk etapta 5 milyon lira hibe olmak suretiyle maddi ve teknik destek sağlayacağız. Bölgedeki vatandaşlarımızın imar ve mülkiyete ilişkin sorunlarını çözüme kavuşturacağız.

Fırat Mahallesi’ndeki 450 bağımsız bölümden oluşan kentsel dönüşüm projesini Mart 2020’de TOKİ Başkanlığımız eliyle başlatacağız.

Yeni belediye hizmet binasının inşaatının tamamlanması için belediyemize uygun ödeme koşullarında 25 milyon lira kredi vereceğiz ve altında 250 araçlık otoparkın bulunduğu meydan projesinin ilk etabını önümüzdeki yıl tamamlayacağız. Yeni Ordu Evi’ni TOKİ Başkanlığımız eliyle inşa ederken ikinci etabı da tamamlanmasına müteakip eski belediye binasının ve eski ordu evinin olduğu alan ile 20 bin m2’lik alanı şehir meydanı olarak şehre kazandıracağız.” dedi

Ardından Bakan Kurun Ağrı Gençlik Merkezinde düzenlenen yemek organizasyonunda, Kentteki Sivil Toplum Kuruluşları ve Sivil toplum Kuruluş temsilcileri ile bir araya geldi.

Ağrı’ya verdiği desteklerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, bu projelerin onaylanması ve hayata geçirilmesi için elini taşın altına koyan herkese teşekkürlerini ileten Başkan Sayan, Ağrı’yı Doğu’nun Parlayan Yıldızı yapmak için çalışacaklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum daha sonra Ağrı Belediye binasını ziyaret etti. Ziyarette Belediye Başkanı Savcı Sayan, Bakan Kurum’a Türk Bayraklı tablo takdim etti. Ziyaretin ardından Bakan Kurum Ağrı’dan ayrıldı.

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.